OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vyšla dlouho očekávaná kniha Královské ozvěny z Vlčnova

Společnost Jízdy králů ve Vlčnově před jízdou králů 2017 dokončila výpravnou publikaci Královské ozvěny z Vlčnova aneb vzpomínky na Jízdy králů. Kniha je největším publikačním počinem Společnosti za poslední desetiletí a její příprava trvala více než pět let. Autorem a editorem je Antonín Pavelčík, na obsahu knihy se podílelo několik desítek spoluautorů. Jsou mezi nimi dřívější králové, legrúti královských družin, ročníkové družice a další lidé, kteří se podíleli na konání jízd králů ve 20. a 21. století.

Obal knihy

V publikaci je v 10ti kapitolách za jednotlivá časová období seřazena rozmanitá mozaika textů, které zachycují příběhy volby vlčnovských králů, zajímavých událostí při samotných jízdách i ohlasy a poděkování návštěvníků k unikátní tradici jízdy králů. Jednotlivé příspěvky a vzpomínky na konkrétní události jsou doplněny autentickými fotografiemi.

Křest knihy proběhl 20. května 2017 v Klubu ve Vlčnově, a prodej knihy byl zahájen v rámci programů Jízdy králů 2017 v informačním stánku u KSK Vlčnov. Knihu je možné zakoupit např. také v Městském informačním centru v Uherském Hradišti.

Jeden z příspěvků se věnuje také průběhu zasedání mezivládního výboru UNECO, na němž byla Jízda králů v roce 2011 zapsána do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva při UNESCO.

Úryvek z této kapitoly:

(...) Toho dne jízda králů zaznamenala významný úspěch, protože byla spolu s desítkami dalších neobyčejných prvků nemateriální kultury vyzdvižena a vsazena do jakési pomyslné vitríny, výstavní síně kulturního odkazu lidstva budovaného po staletí, ba i tisíciletí. Není to však zásluha, konec cesty. Jen zastávka na oslavu, prožití radosti z toho, že máme co sdílet se světem, že jsme součástí něčeho velkého, co nás přesahuje. Kouzlo jízdy králů spočívá v její cykličnosti. Každý rok se opakuje. Propojuje své nositele s minulostí a dává jim možnost přetrvat a být tím, kým jsou, i v budoucnosti. To žádný zápis do UNESCO nezajistí (...)

Další ukázky z knihy, týkající se významných událostí souvisejících s vlčnovskou jízdou králů, jsou postupně přidávány. Prohlédnout ukázky

Kontakt

Společnost Jízdy králů ve Vlčnově
687 61 Vlčnov 186
16361903

Jízda králů 2012 ve zkratce12