OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Přehled publikační činnosti

Společnost Jízdy králů se dlouhodobě zabývá také publikační činností s tématikou jízdy králů. Vydala několik samostatných publikací a podílí se na řadě dalších publikačních počinů, například na každoročním Programovém sborníku slavností Jízda králů Vlčnov, jehož vydávání podporuje i finančně.

Publikace vydané společností:

Nad Vlčnovem nad dědinů, kterou napsal Josef Beneš.  Je to poutavé zamyšlení nad životem při sklence vlčnovského vína v búdě. Búda je drobná stavba u vinohradu, v které se zpracovává a skladuje víno.

Společnost  vydává každým rokem v říjnu kalendáříky Jízda králů a vlčnovské kroje.  Kalendářík na začátku krátce popisuje tradici jízdy králů, která se konala v minulém i předminulém století. Stále se koná pravidelně poslední neděli v květnu v původním provedení zvyku. V kalendáříku jsou prezentovány krásné vlčnovské obřadní kroje.  V závěru kalendáře je prezentován originální seznam vlčnovských králů od roku 1909.  Texty a popisky jsou doplněny překladem v angličtině.

Péčí Společnosti byly rovněž vydány 4 druhy pohlednic s tématikou vlčnovské jízdy králů, lidové architektury a krojů.

Společnost vydala  v roce 2000 velký nástěnný kalendář, který představil 21 různých obřadních  vlčnovských krojů.  Byl to výběr z velké  z přehlídky kroje Vlčnova (konala se v r. 1999), při které Vlčnov představil 81 variant vlčnovského kroje tak, jak se ve Vlčnově nosil pro všední i slavnostní použití. Tento kalendář byl podnětem pro vyslání vlčnovské jízdy králů k reprezentaci České republiky na Expo 2000 v německém Hannoveru.

Společnost připravila a vydala v roce 2003 velké a mimořádné dílo autora PhDr. Josefa Beneše nazvané Rok ve Vlčnově 1945-46.  Je to národopisný dokument o životě na slovácké vesnici. Kniha je doplněna 158 nádhernými fotografiemi, které zhotovil dle Benešova scénáře fotograf František Tomíšek. Kniha má 4 oddíly: jaro, léto podzim zima, jedinečné ilustrace připravil akademický malíř Karel Beneš. Toto nádherné dílo bylo tedy vydáno až po 58 létech od svého vzniku, protože za režimu před rokem 1989 nebylo povoleno její vydání.  

Společnost s přispěním sesbíraných vzpomínek občanů Vlčnova v roce 2004 doplnila obsahový rámec této knihy o následně vydanou drobnou publikaci Povídání o knize Rok ve Vlčnově s identifikací osob, které jsou na fotografiích.

Výpravná publikace Rok ve Vlčnově 1945-46 byla díky svému kvalitnímu zpracování a jedinečnému obsahu dokonce nominována na knihu roku 2003 v České republice.

Knihu je možné dosud zakoupit u Společnosti jízdy králů ve Vlčnově za 350 Kč plus dobírka.

 

 

Kontakt

Společnost Jízdy králů ve Vlčnově
687 61 Vlčnov 186
16361903

Jízda králů 2012 ve zkratce12