Společnost Jízdy králů ve Vlčnově

Cílem činnosti Společnosti Jízdy králů, z.s., která byla založena v roce 1991 jako občanské sdružení, je přispívat svou činností a konkrétními aktivitami k uchování tradičního lidového zvyku ve Vlčnově - Jízdy králů a také místních jedinečných krojů.

30.12.2017  Událost – Setkání vlčnovských králů

V roce 2018 se po osmnácti letech uskuteční výjimečná událost – 3. setkání vlčnovských králů. Do archivu byl pro připomenutí této události přidán nový článek o historii a průběhu 1. a 2. setkání vlčnovských králů (konalo se v roce 1982 a 2000). Tato ojedinělá událost se totiž koná jako součást programu jízdy králů pouze jednou za 18 let! A v roce 2018 je tedy  pořádána teprve potřetí... 

NOVÉ  Ukázky z knihy Královské ozvěny z Vlčnova

Vychází dlouho očekávaná kniha Královské ozvěny z Vlčnova! Společnost Jízdy králů ve Vlčnově před jízdou králů 2017 dokončila výpravnou publikaci Královské ozvěny z Vlčnova aneb vzpomínky na Jízdy králů. Kniha je největším publikačním počinem Společnosti za poslední desetiletí a její příprava trvala více než pět let. Autorem a editorem je Antonín Pavelčík, na obsahu knihy se podílelo několik desítek spoluautorů. Více

 

NEDÁVNÉ UDÁLOSTI

Jízda králů 27.– 29. 5. 2016 | Letošní jízda králů Vlčnov, na jejímž programu a organizaci se podílí i řada členů SJK, nabídla řada nových programů nebo těch současných pojatých jinak, než jsme zvyklí. Nový autor pojal odlišným způsobem páteční soutěž tanečníků verbuňku z Uherskobrodska, nazval jej O půl metru blíž k nebi. Novinkou je také Královské letní kino ve dvoře usedlosti čp. 57, které představilo archivní snímky jízdy králů i další folklorní filmy a videoklipy.

Opět jinak a zajímavě je pojatý sobotní slavnostní pořad Předání vlády králů. Nechyběly rovněž ukázky tradičních technologií v památkových chalupách na Návsi i v rámci Jarmarku. Celou komponovanou prezentaci zpracování lnu, konopí a vlny s volným vystoupením muziky a tanečníků předvedl na usedlosti čp. 65 folklorní soubor Závršan.  V sobotu je novinkou i komorní poetický pořad Milostné zpívání ve dvoře čp. 57. 

Velmi pestrá je také nabídka nedělních programů i vystoupení v amfiteátru v rámci pořadů Zpívání pro krála. Program vyvrcholil jízdou králů a krojovaným průvodem, pestrý obrázek roztančené vesnice doplňují další tradiční nedělní pořady. Podrobnější informace k jízdě králů na webových stránkách www.kskvlcnov.cz.


V KSK Vlčnov proběhl 30.1. 2016 tradiční Krojový ples 2016 s představením krále Šimona Pešla a ročníku 1998, kteří letos pojedou Jízdu králů. Vystoupil folklorní soubor Vlčnovjan a Mužský sbor Vlčnov, hrají DH Vlčnovjané a CM Čardáš.


27. 11. 2015 v 17.00 hodin se konala členská schůze Společnosti Jízdy králů (program schůze s návratkou pro potvrzení účasti)


25.10. 2015  Byl vydán KALENDÁŘ 2016 - stejně jako v roce 2015, i pro rok 2016 je k dispozici stolní kalendářík Jízda králů a vlčnovské kroje


7.9. 2015  Pokračuje příprava publikace Královské ozvěny z Vlčnova - nová zpráva včetně první ukázky


 

Vybrané další články a informace

Z archivu: Jízda králů na Slovácku před 150 lety

3. 1. 2014 Otevřeli jsme archiv jízdy králů (články a příspěvky členů)


Stručně o nás

Cílem činnosti  Společnosti Jízdy králů, která byla založena v roce 1991 jako občanské sdružení,  je přispívat svou činností a konkrétními aktivitami k uchování tradičního lidového zvyku ve Vlčnově - Jízdy králů a také místních jedinečných krojů.

Společnost má více než 250 členů z celé České republiky, Evropy i ze zámoří. Na naší činnosti se podílí mnoho členů i dalších lidí dobrovolnou prací a pomocí. Podporuje nás také řada organizací, podnikatelů a firemních společností.


Děkujeme všem partnerům za spolupráci a poskytnutou finanční i materiální podporu, bez níž by naše činnost nebyla možná.

 

Kontaktní informace:

Společnost Jízdy králů

687 61 Vlčnov 186

e-mail: antonin.pavelcik@seznam.cz

 

Kontakt

Společnost Jízdy králů ve Vlčnově
687 61 Vlčnov 186
607 959 622
16361903

Jízda králů 2012 ve zkratce12