OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Blíží se vydání nové knihy Královské ozvěny z Vlčnova

Společnost Jízdy králů pokračuje v přípravě nové publikace Královské ozvěny z Vlčnova. Kniha s podtitulem Vzpomínky na Jízdy králů zmapuje opomíjenou a trochu utajenou tématiku událostí, zážitků a mimořádných příhod královských rodin a jezdců královské družiny v rozmezí od počátku 18. století až do současnosti.

Na knize se podílí 15 spoluautorů z Vlčnova převážně svými osobními vzpomínkami na jízdy králů a související události. Bude v ní také využito souvisejících informací z historických a písemných pramenů. Psaný text doplní černobílé a hlavně barevné fotografie, aktuálně předpokládaný termín vydání je  na konci roku 2015.

První ukázka z knihy (z poslední kapitoly, věnované jízdě králů v současnosti, z příspěvku maminky krále r. 2015):

(...) Když jsem si poprvé vlčnovský kroj oblékla, byl to pro mne velmi zvláštní pocit. I když je člověk zvyklý chodit v naškrobeném kroji, je to jiné. Nejen, že ty kroje jsou rozdílné, protože jsou z jiných oblastí. Je to jiné, protože tím, že jsem chodila ve svém rodném kroji, jsem se pořád cítila „jednou nohou v Šardicích“.  A najednou se během chvilky ze Šardičanky vyklubala Vlčnovjanka. Myslím si, že člověk si v tu chvíli uvědomí tu změnu a přerod „v něco jiného“. Tím, že nosím svůj kroj, který mám po babičce, dávám na vědomí, že jsem nepřetrhala svoje kořeny, že ctím své předky a že chci být spjatá se svou rodnou obcí a že generace mých prababiček a pradědečků jsou pořád se mnou. A najednou, když si obléknu vlčnovský kroj, vidím někoho úplně jiného. Nový člověk, nová žena, která právě plně přijala svůj nový domov, byť zde žije již několik let. Myslím si, že to pochopí pouze ten, kdo se do určitého místa přistěhuje a byť se mu v daném místě líbí a je spokojen, přece stále lpí na svém rodišti.  Jakou změnu dovede udělat taková drobnost, jako obléci si vlčnovský kroj.  (...)

(...)

Zároveň jsem cítila  neskutečnou radost a hrdost, že si ročník 1997 vybral z tolika vhodných chlapců, kteří by také mohli dělat krále, právě našeho syna. Hrdost nad tím, že se staneme součástí toho obrovského soukolí, náš syn se stane součástí historie jízdy králů, historie obce. Hrdost nad tím, že tisíce lidí přijedou pro to, aby si vyfotili, natočili a podívali se na mladého vlčnoského krále, jímž je náš syn. Hrdost nad tím, že jsme byť na jeden rok převzali „štafetu“ a za rok ji předáme dál. Že jsme měli jedinečnou možnost stát se součástí tradice, kterou vlčnovjané po staletí předávali svým dětem a na tuto tradici jsou náležitě hrdí.

Byla a jsem šťastná, že na nás připadl tak bezvadný kolektiv mladých lidí a myslím si, že společnými silami jsme v rámci svých možností všechno zvládli,  i  když je samozřejmě mnoho věcí, které by se daly udělat lépe. Ale o tom to je, vlčnovská jízda králů je živý organismus. Není to zinscenované divadlo, kdy jezdci jezdí mnoho let po sobě, tudíž jsou ostřílení, nestydí se, nemají trému, bezvadně jezdí na koních a nemají problém s vystupováním před takovým množstvím lidí.

Vlčnovská jízda králů je přirozená, živelná a to je na ní to krásné. Vždyť se vžijme do kůže osmnáctiletého chlapce, který není folklorista, není zvyklý vystupovat na veřejnosti, není zvyklý chodit v kroji a byl na několika zkouškách jízdy na koni. A najednou má vsednout na koně v kroji a před tisíci lidí má bez sebemenší nervozity vyvolávat vtipné hlášky na okolostojící lidi! Pro mnohé z nich je to opravdu „křest ohněm“ a pomyslný obřad dospělosti. I když osobně si myslím, že jízda králů není ani tak vstupem do dospělosti pro legrůty, ale pro krále. Jistě se nejedné královské mamince sevře srdce nad tím, že má doma chlapce, kterého bere jako svého malého chlapečka a on je najednou ze dne na den jiný, dospělý. Jeden den máte doma chlapečka a na druhý den ten váš malý chlapeček vsedne na koně a odjede spolu s již „dospělými“ chlapci, kteří se mu během toho půlroku, co se scházejí stali dobrými kamarády. Najednou je z něj chlap a vy se slzami v očích sledujete, jak odjíždí. 

(...)


 

 

Kontakt

Společnost Jízdy králů ve Vlčnově
687 61 Vlčnov 186
16361903

Jízda králů 2012 ve zkratce12