Vlčnov 20. 4. 2012
Zpráva o činnosti občanského sdružení Společnost Jízdy králů v roce 2011
Fotogalerie z Valné hromady Společnosti (2011)
Společnosti Jízdy králů (dále jen Společnost) měla k 31. 3. 2012 celkem 266 členů a patří mezi největší spolky ve Vlčnově. Toto občanské sdružení se také pyšní tím, že má mezi členy 26 vlčnovských králů a to jsou nejdůležitější osobnosti každé minulé, ale i budoucí jízdy králů. Královské rodiny vždy několikrát navštívíme, předáme informace o minulých jízdách a snažíme se, aby se na minulé krále nezapomínalo. Vlčnovská veřejnost dobře ví, jak složité bylo některé roky sehnat krále. Vždy se to podařilo, bez krále by nebyla jízda králů a to by byla pro Vlčnov velmi nepříjemná situace. Proto všem královským rodinám patří velké a upřímné poděkování za přijetí této náročné funkce. V posledních létech je největším strašákem nepřízeň počasí, finanční zátěž celé akce a také nedostatek krojů. Scházející kroje pomůže vyřešit rodina, něco je schopen půjčit Klub a v záloze je železná rezerva Společnosti. Na počasí jsme prostě krátcí a tak je nutné čekat, jaké předpovědi nám sdělí meteorologové. Královskou rodinu léta finančně podporuje Společnost a v současné době také Obecní úřad. V programu je vždy pamatováno na mokrou variantu, programy se přesunou do sálů, ale jízda se schovat nedá. Každá královská rodina věří, že to nějak vyjde a ono to skutečně vychází. Přestože počasí nám v posledních létech nepřeje, jízda králů nakonec vždy mezi kapkami vyjela.
Je zajímavé, že členy Společnosti nejsou jenom vlčnovjané, ale skoro polovinu členů tvoří občané z mnoha vesnic a měst z celé České republiky a 4 členové jsou ze zahraničí. Některé jsme získali při jejich návštěvě jízdy králů, ale většina se přihlásila sama na základě informací z webových stránek Vlčnova, Klubu sportu a kultury a Společnosti, nebo doporučení přátel. Tímto způsobem vstupuje do Vlčnova a jeho společenských a kulturních aktivit mnoho významných osobností z celé republiky a jejich prostřednictvím získáváme morální i finanční podporu jízdy králů. Převážnou většinu těchto členů s bydlištěm mimo Vlčnov znám osobně a dobře vím, jak si členství v tomto občanském sdružení považují za čest. Spočítáno je to 37 žen a 93 mužů, jsou to významní podporovatelé Jízdy králů a někteří z nich pomohli finančně zajistit významnou akci členů Společnosti „ Kroje za soukromé peníze“. Patří jim náš velký dík za nezištnou podporu akce ušití nových krojů pro královskou družinu. Ve Vlčnově už nemáme krojového krejčího a tak se musíme spoléhat na paní Habartovou ze Sadů v Uherském Hradišti, která dokáže krásně ušít hlavní součásti kroje a to jsou nohavice, mužské korduly a ženské lajbly. Ostatní součásti, žehlení košil, rukávců,obojků a ušití fěrtušků, jupek a dalších ještě zvládnou šikovné švadleny ve Vlčnově.
Velký ohlas členů mimo Vlčnov se výrazně projevil, když jízda králů získala 27. 11. 2011 zápis mezi nehmotné kulturní památky lidstva v rámci UNESCO. Obec Vlčnov, Klub sportu a kultury Vlčnov jako hlavní pořadatel a Společnost Jízdy králů přijali desítky krásných citlivých gratulací k tomuto nejvýznamnějšímu ocenění jízdy králů v rámci světových kulturních tradic. Vlčnov tak získal stovky nových příznivců, kteří oceňují jeho jedinečný kroj, pravidelnou každoroční jízdu králů s velkou nabídkou doplňkových programů a dobrou organizaci služeb pro návštěvníky.
Toto ocenění fenoménu Jízdy králů nepatří jenom nám, ale i dalším obcím Slovácka kde se jízda králů , byť v odlišném provedení a různé době konání udržela, - to je v Hluku, Kunovicích a Skoronicích. Přesná formulace záznamu jízdy králů v rámci UNESCA to jednoznačně vyjadřuje a proto zní:
Jízda králů na jihovýchodě České republiky
Obecné povědomí ale dobře vnímá skutečnost, že Vlčnov se svojí jízdou králů má hlavní nezpochybnitelnou zásluhu na tom, že jízda králů jako fenomén byla Ministerstvém kultury vybrána ke zpracování nominační dokumentace péčí Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici pro zápis v UNESCU. Jako jediná se ve Vlčnověkoná pravidelně každý rok, nebyla přerušena ani v době 2 světové války, přežila všechny obstrukce totalitního režimu. Vlčnov má jedinečný kroj, který se nosí jenom v jedné vesnici a jízda králů se zde stále udržuje v původním provedení zvyku. S Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici jsme velmi úzce spolupracovali na výzkumu tradice Jízdy králů ve Vlčnově. Připravili jsme podrobný dotazník, s kterým jsme navštívili desítky vlčnovských králů a různých jezdců královských družin. Získali jsme mnoho starých dokumentárních fotografií, zaznamenali řadu neuvěřitelných příhod, které členové výboru Společnosti zapracovali do 38 výzkumných zpráv a tyto byly předány do Strážnice. Tento výzkum trval skoro 4 roky a vážní zájemci o podrobné informace mají možnost konzultace v rámci Společnosti Jízdy králů.
Společnost zajišťovala v roce 2011 několik důležitých akcí. Byl to především velký projekt – Nákup vybavení pro udržení tradičních zvyků ve Vlčnově. Celá složitá agenda přípravy všech předepsaných dokladů pro získání finanční podpory z evropských fondů , dokladování právní subjektivity Společnosti , zajištění 100 % plánovaných finančních nákladů ve výši 320 000 Kč. , které jsme museli mít na účtu, podrobná specifikace jednotlivých položek projektu a další. Se vším nám pomáhali zkušení pracovníci mikroregionu Východní Slovácko, především. Pavel Rada a starosta Vlčnova Jan Pijáček . Protože Společnost nemá s tímto druhem financování praktickou zkušenost, byla jejich ochotná a odborná pomoc rozhodující pro úspěšný průběh celé akce. Společnost neměla na svém účtu tak vysoké krytí a proto jsme museli požádat Obecní zastupitelstvo o půjčku ve výši 252 000 Kč , dalších 25 000 Kč.nám formou dotace poskytl obecní úřad a zbytek doplnila Společnost z příspěvků od sponzorů. Přestože se podařilo zajistit finance dle pánovaných nákladů na projekt, nebylo jednoduché zajistit dodávku přístrojů a krojů přesně dle plánované konfigurace. Největší problém byl s krojovým vybavením pro soubor Vlčnovjan. Některé materiály na kroje se už dneska nevyrábí, termíny dodání krojových součástí musely být dodrženy do stanoveného termínu, byla vyžadována od výrobců krojů naprosto bezchybná formulace faktur a další požadované úkony. Na závěr akce nás 7. února 2011 čekala podrobná kontrola,která byla velmi důkladná. Veškeré zakoupené přístroje a všechny kroje, čižmy a boty jsme museli najednou předložit, počítaly se kusy, zkoumalo se zda všechny pořízené věci jsou nové a zda odpovídají schválenému projektu a podobně. Zápis kontrolní komise ale potvrdil, že všechno bylo bez závad . Tímto byla splněna poslední podmínka pro získání dotace z evropských fondů ve výši 90 % finančních nákladů a to byla celkem částka 287 424 Kč.
V rámci tohoto projektu byl zakoupen nový kvalitní cimbál za 108 500 Kč, výkonný dataprojektor s promítacím plátnem za 68 000 Kč a nové kroje a krojové součásti pro soubor Vlčnovjan za 146 500 Kč. Po dvou měsících jsme konečně na účet obdrželi slíbenou dotaci. Byl to pro Společnost významný den, protože pokud nejsou peníze na účtu, může se cokoli přihodit. Pak jsme obratem vrátili obecnímu úřadu půjčku ve výši 252 000 kč. a byli jsme konečně zase bez dluhu a mohli se v pohodě věnovat dalším úkolům Společnosti.
Společnost každoročně pomáhá s nácvikem představení krále, královské družiny a družic ročníku. Dále finančně podporuje královskou rodinu, všem družicím dává příspěvek na žehlení krojů, podporuje mužský sbor. Všem členům Společnosti posíláme zdarma tradiční sborník jízdy králů s podrobným programem. Členové Společnosti pomáhají s nácvikem programů dle schváleného harmonogramu a starají se o pozvané sponzory a hosty. Je to mravenčí práce při zajištění servisu pro 266 členů, která nám ale pomáhá udržet spolehlivý kontakt z rozsáhlou členskou základnou.
Již několik let vydáváme na podzim vlastním nákladem propagační dárkové kalendáříky , které dokumentují vždy aktuální jízdu králů a ukazují krásné vlčnovské kroje. Na začátku jsou dvě záložky s fotografiemi, které vysvětlují tradici vlčnovské jízdy králů v češtině a angličtině. Na konec kalendáříku jsme přidali dva listy na kterých zase prezentujeme náš jedinečný seznam vlčnovských králů od roku 1909. Každý rok se nám daří získat sponzory a obchodní partnery, kteří si kalendáříky zakoupí pro svoje zaměstnance, nebo je dávají jako pozornost při služebních jednáních. Firmy si mohou na kalendářík zadat svoje logo na posledním prodlouženém listu tak, aby po celou dobu užívaní kalendáříku bylo vidět a prezentovalo danou firmu. Kalendáříky rozdají , pomůžou sobě a nám zajistí velkou propagaci.Tento kalendářík dostanou zdarma také všichni členové Společnosti a je to nejlepší forma propagace jízdy králů a drobné poděkování členům za podporu cílů Společnosti.
Poslední velkou akcí, kterou zmíním, je slavnostní valná hromada Společnosti Jízdy králů při příležitosti 20 výročí od jejího založení, která se konala 15. 10 2011 ve velkém sále klubu ve Vlčnově.
Je to neuvěřitelné, že občanské sdružení Společnost Jízdy králů pracuje pro jízdu králů už 20 let. Na začátku bylo jen 12 členů převážně z výboru klubu a dnes máme již 266 členů z celé republiky. Dnes se všichni ani neznáme, část členů jsou tak zvaní podporovatelé, kteří na jízdě králů nikdy nebyli obvykle ze zdravotních důvodů. Komunikujeme s nimi jen pomocí programových sborníků, našich kalendáříků, e-mailových zpráv. Valné hromady jsou příležitosti k setkání a vzájemnému poznání jednotlivých členů. Tato jubilejní byla dobře navštívena - cca 95 členů a všichni byli s programem velmi spokojeni. Připravili jsme předprogram s výstavami všech vydaných plakátů na jízdy králů, všech vydaných sborníků od roku 1982, všech pamětních listů, které vydává Obecní úřad a všech druhů kalendáříků. Dále zde byla výstavka nových vlčnovských krojů, které Společnost pořídila za soukromé peníze členů. Valné hromady se také zůčastnilo 10 vlčnovských králů, kterým na jízdu nepřálo počasí, nebo zažili nějakou mimořádnou příhodu . Na valnou hromadu přijali pozvání také významní hosté, jsou to PhDr. Zuzana Malcová z Ministerstva kultury, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici PhDr. Jan Krist, starosta Chrudimi Mgr. Petr Řezníček, Kanovník P.Rudolf Repka, starosta Zavlekova Vladislav Vaňourek a starosta Vlčnova Jan Pijáček. Valnou hromadu spolehlivě řídila jednatelka Společnosti paní Marta Kondrová dle schváleného programu. Pozvání přijal i nejstarší žijící král Ing. Josef Kučera, který byl králem v roce 1944. Velmi zaujalo komentované představení starších variant vlčnovských krojů, které jako dary sesbírali členové Společnosti od občanů Vlčnova. Přehlídku připravila a odborný komentář s vysvětlením významu funkcí krojů přednesla Mgr. Marta Kondrová. Slavnostní náladu umocnilo pěvecké vystoupení Vlčnovských bůdových umělkyň, Mužského sboru Vlčnov a CM Durancija. Na závěr předvedly místní ženy – mažoretky Emča krásné a veselé vystoupení. Všem účinkujícím, členům výboru Společnosti a Klubu u poděkovali přítomní členové Společnosti Jízdy králů dlouhým spontánním potleskem.
Společnost Jízdy králů upřímně děkuje všem sponzorům, obchodním partnerům, soukromým dárcům, aktivním členům Společnosti a dárcům z řad občanů Vlčnova za finanční i materiálovou podporu při vytváření velkého souboru vlčnovských krojů pro krále, královskou družinu, družice z jejich ročníku a další různé druhy krojů pro slavnostní příležitosti.
Ing. Antonín Pavelčík
předseda Společnosti Jízdy králů